Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Zavřít
Navštívit E-shop

Korek, nebo šroubovací uzávěr?

Korek, nebo šroubovací uzávěr? Vybírejte bez předsudků

 

Víno dnes seženete nejčastěji s korkovým nebo šroubovacím uzávěrem. Který je lepší a proč vlastně existují různé uzávěry? Přečtěte si, jaké mají pro a proti, ať víte, po čem příště sáhnout. Poradí i zkušený sommelier.

 

Korek se používá po staletí

Korek je nejstarší a stále ještě nejoblíbenější druh uzávěru vín na světě. Vyrábí se z kůry dubu korkového, a pokud nevyschne, víno vydrží v lahvi až 25 let. Jestli si chcete po letech pochutnat na archivním víně, uchovávejte lahve ve vodorovné poloze tak, aby byl korek stále namočený. Víno bude díky pórům v zátce dýchat a udrží si svou vůni a chuť.

Šroubovací uzávěr neznamená levné víno

Šroubovací uzávěr se sice na konci 50. let objevil na levných vínech, ale od té doby prošel značným vývojem. Když si dnes koupíte zašroubovanou lahev, víno v ní díky speciální fólii „dýchá“ stejně jako s korkem, takže žádný z vašich smyslů nezůstane ochuzen. I když si spousta lidí stále spojuje šroubovací uzávěr s levnými víny, už dávno to není pravda, jak potvrzuje i sommelier Jan Blahynka. „Samozřejmě to platí i naopak. Korek v lahvi se nutně nerovná špičkové víno,“ dodává.

Korek nebo šroubovací uzávěr? Toť otázka.

Proč přestal stačit korek?

Korek je přírodní materiál a jako takový není imunní vůči plísním a bakteriím, které se mohou dále šířit a způsobit vadu vína. Možná jsme to už sami zažili. Pokud jste otevřeli novou lahev a ucítili zatuchlinu, vaše víno nejspíš znehodnotil špatný korek. Podle dosavadních studií se to stane s 5–7 % vyrobených lahví, což je pro vinaře nezanedbatelné číslo.

Který uzávěr prospívá jakému vínu?

Možná vás napadá, jestli šroubovací uzávěr dokáže víno udržet kvalitní i po dlouhá léta. Z dosavadních pokusů vychází, že zašroubované víno byste měli skladovat maximálně 10 let a na opravdu archivní lahve se stále spoléhat na korek. Nic ale neplatí absolutně, najdou se i zastánci archivního vína ze zašroubovaných lahví.

Opravdu záleží u vína tak na tom, čím je láhev uzavřená?

 

 

Použití uzávěrů se často liší podle druhu vína. Zatímco šroubovací uzávěr se používá hlavně u bílých, růžových a lehkých červených vín, korek má stále prakticky monopol na silná červená vína. Šroubovací uzávěr také jen tak nenajdete na šumivých vínech. Umíte si snad představit Silvestr bez bouchání šampaňského?

 

Další rozdíly jsou vidět napříč zeměmi. Například v Austrálii se šroubovací uzávěr používá na 85 % lahví a podobně je tomu ve Velké Británii, Irsku nebo v Rakousku. V Evropě obecně zatím vyhrává korek.

Co s uzávěrem po otevření? Korek nabízí možnosti

Milovníci vína si s korkem pojí zážitek z otevírání vína. Bez kroucení vývrtkou a charakteristického zvuku vytáhnutí zátky z hrdla by si svoji skleničku snad ani neužili. U šroubovacího uzávěru se žádný rituál nekoná, otevírání vína je jednoduché a praktické a nemusíte hledat vývrtku.

 

Korek na rozdíl od šroubovacího uzávěru působí esteticky a má i sběratelskou hodnotu. Zátky ze speciálních příležitostí popište datem a schovejte si je na památku. Z použitých korků si také můžete vyrobit nástěnnou dekoraci, rámeček nebo stojánek, kreativitě se meze nekladou.

Jaký uzávěr si vybrat? Záleží, kdy chcete víno pít

Korek a šroubovací uzávěr dnes najdete v obchodech a vinotékách vedle sebe. Co si tedy vybrat? Co budete chtít. Šroubovací uzávěr se svými vlastnostmi vyrovná korku, takže nešlápnete vedle, ať zvolíte kterýkoliv z nich.

 

Sommeliér Jan Blahynka z Víno Hruška radí:

 

„Jednoduchá pomůcka při výběru zní: šroubovací uzávěr značí víno svěží, mladé nebo víno, které je ideální pro aktuální pití, a ne pro ležení v archivu. Korek značí víno, kterému svědčí zrání, případně mikrooxidace – dlouhodobé, pomalé zrání za omezeného přístupu vzduchu – což je většina vín červených.“

 

Zažitý rozdíl v používání jednotlivých uzávěrů často vychází z nepravdivých předsudků. Někteří lidé by víno se šroubovacím uzávěrem stále nevybrali jako luxusní dárek, i když díky dnešním technologiím stojí i tato vína několika set i tisíce korun. Šroubovací uzávěr může být i doslova žádoucí, například u kolekce FRESH.

 

Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět na facebooku nebo se rovnou zastavte pro víno na prodejně.